• Wszyscy kochamy pluszowe misie – Światowy Dzień Pluszowego Misia w klasach I-III w SP Sobiałkowie

          • Pluszowy Miś to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. Miś to nie tylko przytulanka, ale najlepszy przyjaciel znający smutki i radości.

            Dziś od rana na lekcjach w klasach 1-3 dzieciom towarzyszyły pluszowe misie. W ramach lekcji plastyki i muzyki
            uczniów przywitał wielki pluszowy miś, którym okazała się być przebrana pani pedagog specjalna. Pedagog przedstawiła prezentację multimedialną przybliżającą  historię powstania pluszowego misia. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie „Znane misie z bajek i filmów”. Na zakończenie wykonano pracę plastyczną z użyciem kredek woskowych.

          • Przedszkolaki świętowały Dzień Pluszowego Misia

          • Dziś nasze przedszkolaki mogły odbyć podróż w czasie i przenieść się do lat 70 poprzedniego wieku oglądając bajkę "Miś Uszatek". Następnie wykonały pracę plastyczną pt.:"Kolorowy Misiek", z której powstała wystawa na cześć Pluszowego Misia.

          • „Dzień Kredki”

          • „Kolorowe kredki
            W pudełeczku noszę,
            Kolorowe kredki
            Bardzo lubią mnie.
            Kolorowe kredki,
            Kiedy je poproszę
            Namalują wszystko, to co chcę!!!”.

            22 listopada jest obchodzony „Dzień Kredki”. Kredki to narzędzie twórcze, które trafia w ręce dzieci od najmłodszych lat. Czasami bywa tak, iż potencjał twórczy dziecka nie mieści się na kartach i zaczyna przenosić się na ściany czy podłogę. Najfajniejsze jest to, iż praca z kredką pobudza kreatywność, twórcze myślenie, manualność oraz daje frajdę i uśmiech na twarzy. W Polsce najpopularniejszą firmą produkującą kredki od 1889r. aż po dziś dzień jest
            firma Majewski. Produkuje ona słynne kredki „Bambino”. W tym roku nasza szkoła, a tak właściwie klasy I -V w ramach lekcji plastyki po raz pierwszy dołączyły się do obchodów „Dnia Kredki”. Dzieci w ramach zajęć kreatywno – plastycznych obejrzały prezentację na temat kredki – przybliżając historię kredki oraz rodzaje kredek. Następnie w rytm muzyki relaksacyjnej i kołysanek wykonały metodą mandali kolorowanki. Radość
            wśród dzieci oraz pomysłowości nie było końca.
            Kochane dzieci naprawdę byliście wspaniali!!!  Wasza kreatywność podczas tych zajęć była rozbudzona.
            Organizatorzy; M. Jóźwik, A Siecla, B. Jóźwik, R. Nawrot

          • Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem

          • 17 listopada przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Marcinem Koziołem, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Po spotkaniu dzieci mogły zakupić książki i otrzymać specjalną dedykację wraz z podpisem od autora.

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia – 17 listopada

          • Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Co przyniosło niespodziewane skutki, aż 150 tysięcy osób postawiło sobie wyzwanie ograniczenia się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Akcja ta w kolejnych latach objęła wszystkie stany i następne tysiące palaczy. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku za sprawą Fundacji „Promocja Zdrowia”, która każdego roku nakłania Polaków, aby rzucili palenie. Polska należy do krajów o dużym rozpowszechnieniu palenia tytoniu, przez co choroby odtytoniowe stanowią istotny problem zdrowotny i społeczno-ekonomiczny.

            Zawarta w dymie tytoniowym nikotyna jest substancją psychoaktywną tzn. oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak heroina czy kokaina. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała jako jednostkę chorobową zespół uzależnienia od tytoniu. Równocześnie WHO jako uzależnienie uznaje stan charakteryzujący się:

            • Silną potrzebą przyjmowania danej substancji

            • Trudnościami w kontrolowaniu tego zachowania

            • Uporczywym używaniem danej substancji pomimo świadomości szkodliwych następstw jego używania

            • Przedkładaniem przyjmowania danej substancji ponad inne zajęcia

            • Zwiększoną tolerancją (konieczność dostarczania większej ilości środka dla osiągnięcia tego samego efektu)

            • Występowaniem zespołu odstawiennego w przypadku niedostarczenia substancji do organizmu.

            Jeżeli chodzi o nowe urządzenia do podgrzewania tytoniu oraz e-papierosy, wciąż nie poznano efektów długotrwałego ich użytkowania; z prostej przyczyny – są zbyt krótko na rynku. Zbyt krótki okres obserwacji nie pozwala również stwierdzić, że użytkowanie tego urządzenia nie ma wpływu na rozwój nowotworów czy też przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i astma.

          • Niecodzienna wizyta „Miśka Doktorka” w oddziale przedszkolnym.

          • We wtorkowy poranek przedszkolaki odwiedził niezwykły gość – „Misiek Doktorek”. Dzieci przywitały go
            z wielkim entuzjazmem i radością.
            Organizatorzy comiesięcznych bajek terapeutycznych w listopadowy wtorek wybrali bajkę pt.: „O
            chorym kotku”. Bajka miała na celu uświadomieniu dzieciom o istnieniu rówieśników mających
            różne przewlekłe choroby dla, których codzienny ubiór to piżama, a całe dnie spędzają w salach
            szpitalnych oczekując na upragnione zdrowie.
            Bajka pt. „O chorym kotku” miała także drugi cel, a mianowicie zmniejszenia wśród przedszkolaków
            stresu związanego przed pójściem do przychodni lub dentysty. W czasie pogadanki dzieci przybliżyły
            sobie temat zawodów medycznych- ich pracy i odpowiedzialności zawodowej.
            Na zakończenie zajęć dzieci z wielką radością i uśmiechem na twarzy zatańczyły do piosenki pt.: „A
            ram sam sam”.
            Dziękujemy przedszkolakom za wspaniały taniec. Naprawdę byliście wspaniali.

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • Dziś w oddziale przedszkolnym odbyło się uroczyste "Pasowanie na przedszkolaka". Dyrektor szkoły pasował ośmioro dzieci. Pani przedszkolanka przygotowała program artystyczny, zaś rodzice poczęstunek. Każdy nowy przedszkolak otrzymał dyplom oraz upominek. Rodzice ze wzruszeniem patrzyli jak ich pociechy rozpoczynają edukacyjną przygodę.

            Wszystkim życzymy wielu sukcesów i powodzenia!

          • Podsumowanie akcji zbiórki kasztanów

          • Serdecznie dziękujęmy za zebranie ogromnej ilości kasztanów - ok. 950kg. Wszystkie dzieci biorące udział w akcji otrzymały dyplomy oraz słodki upominek.

            Wśród rekordzistów znaleźli się:

            I miejsce: Karol Radojewski (zebrał ponad 400kg) - otrzymał nagrodę bon do Empika

            II miejsce: Kacper Jankowiak (zebrał ponad 200kg) - otrzymał nagrodę bon do Empika

            III miejsce: Lena Kupczyk (ok. 60 kg) - otrzymała nagrodę bon do Empika

            Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców. 

            Gratulujemy!

             

          • Apel z okazji 11 listopada

          • Ojczyzna, to nie kraj, w którym mieszkasz, ale kraj którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie.”– Stefan Pacek

            10 listopada w przed dzień sto czwartej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie klasy ósmej zaprezentowali przedstawienie pt. "Droga do wolności". Przypominając całej społeczności szkolnej o tym, że Polska nie zawsze była niepodległa. W czasie przedstawienia upamiętniono zrywy narodowo -wyzwoleńcze Polaków pod zaborami oraz chwile, w który Polska ponownie stała się niepodległa. Wzniosłą atmosferę nadawały pieśni patriotyczne oraz wiersze przygotowane przez uczniów.

            Niech żyje Niepodległa!

          • Akcja Kocham Polskę za...

          • "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium." (Józef Piłsudski)

            Jest wiele powodów, dla których kochamy Polskę!

            Tutaj się urodziłam. W tym kraju mieszka wielu członków mojej rodziny. Mam tu dużo przyjaciół. Czuję się tu bezpiecznie, Kocham Polskę za pierogi i schabowego…

            Z okazji sto czwartej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w akcji zatytułowanej "Kocham Polskę za:”.

            Na lekcjach historii rozmawiali o współczesnym patriotyzmie śpiewali patriotyczne pieśni oraz kolorowali Polskę na biało-czerwono.

            Vivat niepodległa!

          • Bohater ON

          • "Bo my nie błagamy o Wolność, my o nią walczymy" - gen. Witold Urbanowicz, dowódca Dywizjonu 303

            W listopadzie nasza szkoła po raz kolejny włączyła w akcję „BohaterOn” - ogólnopolską kampanię mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

            Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 (godz. W). Było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza". Powstanie upadło po 63 dniach zaciętych walk 2 października 1944 roku.

            Uczniowie klasy 8 uczestniczyli w lekcjach historii na temat powstania warszawskiego, w czasie których wraz z nauczycielem omawiali przyczyny, przebieg i skutki powstańczego zrywu, analizowali plan powstania czy poznawali rodzaje uzbrojenia. Ponadto upamiętnili bohaterów powstania wysyłając wirtualne kartki, dziękując za poświęcenie i oddanie w słusznej sprawie.

            Ty też możesz podziękować! Wejdź na stronę https://dumnizpowstancow.pl/ i dodaj swój wpis.

            Napisz kilka (albo kilkanaście) słów od siebie do Powstańców Warszawskich, to one mają największą wartość. Możesz też dodać własne zdjęcie, grafikę lub rysunek albo nagrać film, w którym podziękujesz, wyrazisz uznanie czy refleksję na temat uczestników i wydarzeń, które miały miejsce w polskiej historii 78 lat temu. Akcja trwa do 30 listopada.

            Cześć i chwała Bohaterom!

          • Podziękowanie!

          • Serdecznie dziękujemy przedszkolakom, uczniom klas 4-8 oraz rodzicom za ogromny wysiłek włożony w pozbieranie kasztanów! Zebraliście razem około 950kg.

            Gratulujemy!!!

          • Projekt Krokus

          • Uczniowie klasy 8 posadzili cebulki żółtych krokusów, które zakwitną wiosną. Kwiaty symbolizują śmierć półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysięcy dzieci innych narodowości, które zostały zamordowane w wyniku II wojny światowej i Holokaustu. Kolor żółty przypomina nam o gwieździe, którą Żydzi mieli obowiązek nosić w krajach pod rządami nazistów. Akcja odbywa się w ramach Projektu Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście, które w Polsce propaguje Żydowskie Muzeum Galicja. Oprócz sadzenia kwiatów zaplanowane są lekcje o Holokauście oraz projekcja filmu.

          • Aktywny dzień w przedszkolu...

          • Dzisiaj przedszkolaki zapoznały się z kolejną bajką terapeutyczną: "Bajka o kolorach jesieni". Odbyły mini warsztaty z zasad ubioru jesienią oraz dzieci poznały warzywa i owoce zbierane jesienią. W kolejnej części dnia rozpoczęły temat: "Z czego powstaje chleb?" i tu aktywnie wszystkie dzieci wzięły udział w pieczeniu pysznych bułeczek. 

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i jest skierowane głównie do najmłodszych czytelników. Z tej okazji w naszym oddziale przedszkolnym przeczytano dzieciom wiersz Marii Konopnickiej pt. "STEFEK MURCZYMUCHA". Przedszkolakom bardzo spodobała się historia głównego bohatera, zwłaszcza, że wspólnie po jej usłyszeniu, rzucały cienie na ścianę, dowiedziały się kiedy cień jest większy a kiedy mniejszy. Była to dla nich świetna zabawa.

          • BAJKOTERPIA- CZYLI BAJKI POMAGAJKI DLA MAŁYCH I DUŻYCH

          • 20 września 2022r. odział przedszkolny rozpoczął  cykl comiesięcznych zajęć z bajek terapeutycznych. 

            Bajkoterapia to wspierająca metoda oddziaływania psychoterapeutycznego na dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. 

            Na pierwsze zajęcia wybrano bajkę pt.: „Mała biedronka pierwszy raz w przedszkolu”. Przeczytana historia miała na celu pomóc dzieciom lepiej odnaleźć się w przedszkolu i przezwyciężyc lęk związany z rozłąką z rodzicami.

            Na koniec zajęć dzieci pokolorowały obrazek "Witamy Przedszkole".

             

            Organizatorzy bajkoterapii: Jóźwik B., Radoła K., Szymkowiak D., Nawrot R. 

            Dziękujemy również uczennicom z klasy VIII: Durczewskiej A., Durczewskiej N. oraz Sobkowiak M. za przeczytanie fragmentu bajki.

             

             

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 16 września 2022r.  po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Kropki”. Jest to popularne święto kreatywności, odwagi, a przede wszystkim zabawy. 

            Tego dnia uczniowie  klas IV - VIII przyozdobili swoje ubrania własnoręcznie wykonaną kropką, dzięki czemu uniknęli niezapowiedzianej kartkówki czy odpowiedzi ustnej. 

            Natomiast dzieci z klas I – III  obejrzały krótki film pt. „The Dot” , a następnie wykropkowały farbkami misia. Na zakończenie każda z klas otrzymała symboliczny dyplom uczestnictwa. Prace najmłodszych można oglądać na gazetkach przy klasach. 

            Ten dzień zdecydowanie należał do udanych, na twarzach wszystkich uczniów można było  zauważyć uśmiech i zadowolenie.

            Dziękujemy Wszystkim Uczniom za przyłączenie się do “Międzynarodowego Dnia Kropki”.

             

            Organizatorzy „Dnia Kropki”:  Jóźwik B., Nawrot R.

          • Dowozy dzieci

          • Dowozy dzieci do szkoły organizowane są w ramach dowozów gminnych. Dzieci muszą posiadać bilet miesięczny.

            Dowozy do szkoły na godz. 8.00:

            - Oczkowice 7.42

            - Woszczkowo 7.45

            - Rzyczkowo 7.48

            Odwozy ze szkoły (wg planu lekcji) kolejno: 12.40    13.35       14.30